Nový model zpřesňuje odhad výšky sněhu

Přesnější model může pomocí například v řízení přehradních nádrží.

Nový model zpřesňuje odhad výšky sněhu

Informace o aktuální výšce sněhu a hlavně jeho vodní hodnotě (množství kapalné vody, které by vzniklo po rozpuštění sněhu) jsou důležité z mnoha důvodů. Zásadní význam mají pro vodohospodáře, kterým pomáhají řídit naplněnost nádrží tak, aby zadržely vodu při tání, ale současně, aby voda ze sněhu stačila k utvoření zásob na jaro a léto. Na nezregulovaných řekách má zásoba sněhu kritický význam pro jarní průtoky a riziko povodní.

S úbytkem sněhu je u nás tento význam o něco menší, ale pokud se objeví sněhově bohatá zima, tak s nebezpečím povodní z tání sněhu musíme počítat. Velké záplavy dorazily třeba po "ladovské" zimě 2005/2006, kdy došlo k prudkému tání neobvykle mocné sněhové pokrývky. 

S uvedenými problémy by právě nový model sněhové vrstvy mohl pomoci. Jde o velmi komplexní program, který počítá s vlivem větru, terénu nebo třeba lavin na lokální množství sněhu. Srovnávací měření ukazují velice dobrou přesnost v testovacím regionu v Kanadě a očekává se jeho rozšíření do dalších oblastí. Pokud se to zadaří, tak by mohl ušetřit velké množství terénní práce, která se nyní k mapování sněhové pokrývky využívá.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK