Se změnou klimatu přibude bouřek na dalekém severu

Ukazuje to práce skupiny vědců věnovaná Aljašce.

Se změnou klimatu přibude bouřek na dalekém severu

Současná změna klimatu je mnohem složitější než prosté oteplování. Mění se i režim srážek, což se projevuje například tím, že v subpolárním pásmu tajgy a tundry začnou hrát větší roli bouřky a přívalové deště. Vyplývá to z aktuální zprávy vědců, kteří prováděli složité simulace budoucího klimatu Aljašky.

V některých místech se čeká několikanásobné zvýšení četnosti bouří, na arktickém severním pobřeží by to byl prakticky nový jev. Navíc by měla růst i maximální intenzita lijáků. Důsledkem silných bouřek mohou být přívalové povodně, ale i kvůli bleskům i zvýšené riziko požárů vegetace při letním suchém počasí.

Pro tvorbu bouřky je potřeba několik faktorů, mezi nimi dostatečná teplota a vlhkost vzduchu. Rostoucí teplotu už v Arktidě pozorujeme delší dobu a podle autorů studie bude přibývat i vlhkosti vypařující se z okolním moří, která budou teplejší a s kratší dobou zámrzu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK