Rok 2020 byl globálně 1.- 2. nejteplejší
Uplynulý rok byl teplotně velmi blízko dosud nejteplejšímu roku 2016.

Průměrné globální teploty počítá souběžně několik institucí, které se mírně liší použitou metodikou. Výsledné teplotní řady se pak nepatrně odlišují, což má za důsledek odlišné závěry o tom, zda byl rok 2020 nejteplejší nebo "až" druhý nejteplejší v rámci dostupných měření. Zatímco NASA jej řadí na první místo, NOAA a britský MetOffice až na druhé místo těsně za rok 2016.
Bez ohledu na tyto malé rozdíly je zarážející, že tak vysoká teplota byla naměřena v roce, který nebyl ovlivněn jevem El Niño. Tento jev se vyznačuje zvýšením teploty Tichého oceánu u peruánských břehů, což v důsledku navyšuje i průměrnou globální teplotu (podrobnosti zde). Právě to stalo v roce 2016 i v dalších, do té doby nejteplejších, letech (například 1998). Je tak velmi pravděpodobné, že při příštím El Niño bude dosažena ještě vyšší teplota než v roce 2020. Letos to ale zřejmě nebude, jak jsme psali už v prosincovém článku.
Podle evropské výzkumné agentury Copernicus Climate Change Service byl minulý rok teplejší o 1,25 °C oproti historickému průměru 1850-1900. V Evropě dosáhla odchylka dokonce 1,6 °C. Mnohem závažnější projevy má ale oteplení na severu v Arktidě a na Sibiři, kde lokálně zaznamenali odchylku až 6 °C! V samotném Česku byly teploty loni v průměru mírnější než v extrémních letech 2018-2019. Celkově jej ČHMÚ řadí na 5.-7. místo od roku 1961.