Rok 2020 byl globálně 1.- 2. nejteplejší

Uplynulý rok byl teplotně velmi blízko dosud nejteplejšímu roku 2016.

Rok 2020 byl globálně 1.- 2. nejteplejší

Průměrné globální teploty počítá souběžně několik institucí, které se mírně liší použitou metodikou. Výsledné teplotní řady se pak nepatrně odlišují, což má za důsledek odlišné závěry o tom, zda byl rok 2020 nejteplejší nebo "až" druhý nejteplejší v rámci dostupných měření. Zatímco NASA jej řadí na první místo, NOAA a britský MetOffice až na druhé místo těsně za rok 2016.

Bez ohledu na tyto malé rozdíly je zarážející, že tak vysoká teplota byla naměřena v roce, který nebyl ovlivněn jevem El Niño. Tento jev se vyznačuje zvýšením teploty Tichého oceánu u peruánských břehů, což v důsledku navyšuje i průměrnou globální teplotu (podrobnosti zde). Právě to stalo v roce 2016 i v dalších, do té doby nejteplejších, letech (například 1998). Je tak velmi pravděpodobné, že při příštím El Niño bude dosažena ještě vyšší teplota než v roce 2020. Letos to ale zřejmě nebude, jak jsme psali už v prosincovém článku.

Podle evropské výzkumné agentury Copernicus Climate Change Service byl minulý rok teplejší o 1,25 °C oproti historickému průměru 1850-1900. V Evropě dosáhla odchylka dokonce 1,6 °C. Mnohem závažnější projevy má ale oteplení na severu v Arktidě a na Sibiři, kde lokálně zaznamenali odchylku až 6 °C! V samotném Česku byly teploty loni v průměru mírnější než v extrémních letech 2018-2019. Celkově jej ČHMÚ řadí na 5.-7. místo od roku 1961.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; Guardian;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK