AKTUÁLNĚ:    Silné mrazy v Česku!    |    Výstraha na silný mráz

Ledovka nebo náledí? Jejich sezóna začíná

Oba zimní meteorologické jevy se výrazně odlišují způsobem vzniku.

Ledovka nebo náledí? Jejich sezóna začíná

Určitě jste se již mnohokrát v předpovědi nebo zprávách o počasí setkali s pojmy ledovka a náledí. Pokud vám není jasné, jaký je mezi nimi rozdíl nebo vás zajímá, jak vznikají, tak právě pro vás je tento článek.

LEDOVKA je jev, který vzniká při mrznoucím dešti nebo mrholení. Na povrchu se projevuje jako tenká nebo silnější vrstva ledu obalující nejen zemský povrch, ale i větve stromů, auta a další objekty. Ledovka vzniká nejčastěji poblíž teplotních rozhraní, kdy zemský povrch a často i přízemní vrstva vzduchu mají teplotu pod 0 °C a ve větší výšce je už teplejší vzduch. Sněžení vypadávající z oblačnosti při průchodu teplejší vrstvou taje a mění se na déšť. Ten potom při dopadu na prochladnutý povrch přimrzá ve formě ledové vrstvičky. Ledovka může být velmi nebezpečný jev, kromě kluzkého povrchu může při větší hmotnosti způsobovat poškození stromů a problémy v dopravě či v energetice.

NÁLEDÍ vzniká jen na zemském povrchu v situaci, kdy voda z dřívějšího deště nebo z tání sněhu později na povrchu mrzne. Často se tvoří ve večerních a nočních hodinách při vyjasnění, kdy se povrch rychle ochlazuje a zde přítomná voda zamrzá. Hlavním nebezpečím je kluzký povrch, obvykle ale není ledová vrstva tak souvislá jak při ledovce. Náledí nás tak může překvapit tím, že se vyskytne jen lokálně a jinde je povrch jen vlhký nebo dokonce suchý.

V našich podmínkách se s ledovkou setkáme nejčastěji koncem listopadu, v prosinci nebo v lednu, kdy už je dostatečně chladno a při zemi bývá často chladněji než ve výšce. Náledí má širší pole působnosti, obvykle se objevuje od prosince do března. Ale s oběma jevy se můžeme při vhodných meteorologických podmínkách setkat i jindy během chladné části roku.


Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK