Září bylo na Zemi nejteplejší od počátku měření

Průměrná globální teplota byla skoro stupeň nad normálem.

Září bylo na Zemi nejteplejší od počátku měření

Září bylo v Česku teplotně nadprůměrné, ale zdaleka ne nejteplejší, jaké jsme zažili. Pokud se ale podíváme na planetu Zemi jako celek, dostaneme jiná čísla. Globální teplota byla podle zprávy NOAA o 0,97 °C vyšší než normál, letošní září je tak nejteplejší ze 141 dostupných roků. Dosud byly nejteplejší září v letech 2015 a 2016.

Na vysokém globálním průměru má velký podíl Evropa, kde bylo září nejteplejší od počátku časové řad spolu s Asií, Austrálií a Jižní Amerikou, kde skončilo druhé v pořadí. Kromě vysokých teplot se uplynulý měsíc vyznačoval i velmi nízkou plochou arktického mořského ledu. Naopak, moře kolem Antarktidy pokrývalo o 1,5 % více ledu než je obvyklé.

Když se zaměříme na dosavadní průběh roku 2020, zjistíme, že je aktuálně druhý nejteplejší. Do extrémního roku 2016 chybí 0,04 °C. Očekává se tak že skončí mezi třemi nejteplejšími od začátku měření. Přitom během letošního roku převažuje v Pacifiku fáze La Niña, která má na globální teplotu spíš ochlazující vliv. Jestliže i při chladné fázi jsou teploty blízko rekordům, je tak pravděpodobné, že při nástupu teplejší fáze El Niño dojde k jejich překonání a možná i poměrně výrazně, tak jak k tomu došlo při silném El Niño v letech 2015-2016.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK