Do konce století roztají až 2/3 ledu v Himaláji

Zalednění v této oblasti představuje významný zdroj vody.

Do konce století roztají až 2/3 ledu v Himaláji

Často slýcháváme o tajících a ustupujících ledovcích v různých částech světa, ať už v Grónsku nebo třeba na Špicberkách. Zde ústup ledovců přestavuje spíš nepřímá rizika, jako je vzestup hladiny oceánů nebo destabilizace klimatického systému kvůli změnám odrazivosti (albeda) povrchu.

Na světě ale existují i oblasti, kde může úbytek ledovců zasáhnout místní obyvatele mnohem přímější cestou. Jednou z nich je řada států pod Himálajem včetně Indie a Nepálu. Voda z pravidelného sezónního tání se zde využívá v zemědělství nebo k výrobě elektrické energie.

I když dočasně může být tavné vody víc, v důsledku pokračujícího zmenšování ledovců jí zřejmě nakonec bude podstatně méně než v minulosti. Nejnovější výsledky hovoří o tom, že do roku 2100 může zmizet až dvě třetiny ledové hmoty ukryté v himálajských horách. V případě, že by se podařilo výrazně snížit emise, bude pokles přibližně o třetinu až o polovinu.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK