Mráz poškozuje ovocné stromy častěji než dříve

13.5.2020

Výjimkou nebyl ani letošní rok

Mráz poškozuje ovocné stromy častěji než dříve

Letošní jaro se vyznačuje velkými teplotními výkyvy, často dochází ke vpádům studeného vzduchu ze severní Evropy či dokonce z Arktidy. Pokud se v noci vyjasní a přestane foukat, padá teplota prudce dolů.

Studené vpády začaly už v březnu, pokračovaly během dubna a další z nich jsme zažili na začátku tohoto týdne. Teploty už samozřejmě nejsou tak nízké jak v březnu, ale opět dnes (13.5.) na řadě míst mrzlo a to i v nižších polohách. Třeba v Jevíčku bylo v 5 h ráno -2,4 °C, podobě třeba v Broumově. Na horách klesala teplota i pod -5 °C.

Mrazivá rána i letos poznáme na úrodě ovoce, v poslední letech k tomu dochází poměrně často. To potvrzují i vědecké výzkumy, které ukazují, že je s rizikem jarních mrazů potřeba počítat i v budoucnu.

Určitě si říkáte, že když se nám klima otepluje, tak by mrazíky měly časem slábnout. I to je možné, ale důležitější je jiný faktor. Mnohem dříve, než v minulosti začíná rašit vegetace včetně  ovocných stromů. Určitě si pamatujete i na letošní teplé únorové a březnové dny. Potom stačí krátké ochlazení a je po úrodě. Pokud by stromy rašily později, dubnové mrazy by nemusely napáchat takové škody.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK