Rok 2020 má slušnou šanci být nejteplejším v historii

30.4.2020

Vědecké instutice tomu dávají 50 % až 75 % pravděpodobnost.

Rok 2020 má slušnou šanci být nejteplejším v historii

Po vysokých teplotách na počátku roku se předpokládá, že globálně bude rok 2020 patřit opět mezi nejteplejší. Americká NOAA to očekává s pravděpodobností 75 %, britská meteorologická služba tomu dává 50 % šanci.

Extrémní teploty už letos zaznamenala řada míst na Zemi, minulý pátek naměřili v Los Angeles 34 °C. Ale důležitější než jednotlivé extrémy jsou průměrné teploty za delší období. Ty byly vysoce nadprůměrné hlavně ve východní Evropě a v Asii (asi o 3 °C). Globálně se blížíme hodnotě 1,2 °C nad průměry z doby, kdy působění člověka na klima bylo mnohem slabší než dnes.

Pokles emisí spojený s koronavirovými omezeními zřejmě nebude mít na letošní teplotu jakýkoliv významnější vliv, na to by musel být útlum mnohem delší. Naopak čistší vzduch může propouštět více slunečních paprsků, jak jsme psali v nedávném článku

Na rozdíl od globálních podmínek se klima menších oblastí jako je Česko, odhaduje mnohem hůř. I když je vysoce pravděpodobné, že i u nás bude rok teplotně nadprůměrný, nedokážeme říci o kolik a na kolikáte příčce by se mohl umístit.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; the Guardian

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK