Omezení zlepšila ovzduší, ale na klima mají malý vliv

25.3.2020

Výrazný pokles znečištění po zavedení opatření kvůli koronaviru je hlášen z řady měst

Omezení zlepšila ovzduší, ale na klima mají malý vliv
Přísná opatření, která mnoho zemí zavádí proti šíření koronaviru, mají příznivý vliv na kvalitu vzduchu ve velkých evropských městech.

Například v Paříži kleslo znečištění o 20 až 30 %, výrazněji se snížily koncentrace oxidů dusíku, naopak u prachových částic byl efekt menší. U hlavních komunikací lze nyní dýchat stejně čistý vzduch, jako jindy v parcích.

Vědci z polytechnické univerzity ve Valencii studovali pokles koncentrací oxidu dusičitého (NO2) ve španělských městech. Tento plyn vzniká v důsledku spalování fosilních paliv a následných reakcí v atmosféře. Největší pokles v koncentraci tohoto plynu byl zaznamenán v Barceloně (83 %). V Madridu se snížila úroveň NO2 o 73 %.

Mnohem meší vliv mají opatření na úroveň CO2, jehož rostoucí koncentrace zesilují skleníkový efekt naší planety. Se snížením emisí se sice dá počítat (v Číně to bylo dočasně o 25 %), ale tento plyn má v atmosféře velkou setrvačnost a i současná koncentrace je dost vysoká na to, aby dokázala Zemi ohřívat ještě několik desetiletí.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK