Změna klimatu v praxi: Švédové začínají pěstovat víno

21.3.2020

S měnícími se klimatickými podmínkami se posouvají i oblasti vhodné pro různé plodiny.

Změna klimatu v praxi: Švédové začínají pěstovat víno
Prudké oteplování, které zažívá severní Evropa v posledních letech má i překvapivé dopady. Když se řekne vinice, většina z nás si představí jižní Moravu, nebo dokonce Francii či Itálii.

S tím, jak se krátí zimy a prodlužují se léta, se hranice vína posunuje dál a dál na sever. Poslední roky byly na jihu Švédska tak příznivé podmínky, že se místní produkce dostala i do státních obchodů s alkoholem Systembolaget.

Švédsko má v současnosti 50 vinohradů pokrývajících 125 ha. Víno se pěstuje i v Dánsku (90 vinic) a první pokusy probíhají i v klimaticky drsnějším Finsku. Naopak v nejteplejších oblastech Evropy začínají být místní léta moc horká i pro víno.

Samozřejmě se pěstování vína týká jen mírnějších oblastí v jižní části země (ale i kolem Stockholmu), ne dalekého severu Švédska. Laponců pěstujících víno místo pastvy sobů se snad v nejbližší době nedočkáme. I tak je to ale významný posun a možná časem i nečekaná konkurence pro vinaře v Česku.

Foto: hallakra.com
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; the Guardian

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK