Listopad byl globálně druhý nejteplejší

21.12.2019

Jde po říjnu o další měsíc, který skončil v globále na druhém místě.

Listopad byl globálně druhý nejteplejší

V listopadu nebylo teplo jen v Česku, ale nadprůměrné teploty zaznamenala většina zemského povrchu. Podle údajů NASA skončil jen 0,04 °C za rekordním listopadem 2015. Globální teplotu vytáhly nahoru hlavně oceány, na pevnině by skončil "až" na osmém místě.

Mimořádně teplo byla v minulém měsící na řadě míst světa. Rekordně teplý listopad byl na nezanedbatelné ploše oceánů, ale i třeba v části Afriky nebo nad východním Středomořím. Navzdory globálnímu průměru se našla i místa, kde byl listopad teplotně podnormální - týkalo se to například východu USA nebo některých míst v Kazachstánu a v Rusku. Chladnější zůstalo i moře jihovýchodně od Grónska.

Listopad se vyznačoval i velmi malou rozlohou mořského ledu v Arktidě i v Antarktidě. V Arktidě tato situace příliš nepřekvapuje, bohužel však ztráta ledu na severu už není aspoň částečně kompenzována přibýváním mořského zámrzu kolem Antarktidy, jak tomu bylo ještě před několika lety.

Pokud bychom se podívali na dosavadní průběh roku 2019 a prognózy na prosinec, tak s největší pravděpodobnsotí se tento rok umístí na druhém místě hned za nejteplejším rokem 2016. Stále je malá šance, že by se mohl propadnout na třetí místo, ale není to příliš pravděpodobné.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;scientificameri

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK