Odpoledního světla už začalo přibývat

14.12.2019

Zatím se ale i prodlužuje ranní tma

Odpoledního světla už začalo přibývat
Brzké odpolední stmívání je pro tuto část roku typické. Jak jsme se učili ve škole, 21. prosince je nejkratší den roku, takže do toho dne se dny zkracují a od toho data se pak dny prodlužují. Je to také začátek astronomické zimy (a my meteorologové dodáváme, že nikoliv meteorologické, ta začala už 1.12.!). V některých letech - a zrovna je tomu tak letos - to bývá až 22. prosince. Zajímavým dnem je ale ještě 13. prosinec, tedy více než týden dní před zimním slunovratem Ten den slaví svátek Lucie, o které pranostika praví, že noci upije, ale dne nepřidá.

Co má tedy Lucka s délkou dne a noci společného? Právě na 13. prosince připadá nejdřívější západ Slunce z celého roku. V Praze zapadá Slunce už v 15:59, a od toho dne do Vánoc už je to zase čím dál později. Ne nějak výrazně - v den slunovratu zapadne o 2,5 minuty později, a na Štědrý den už o 4 minuty později. Takže upíjení noci je vysvětlené... I když postupuje pomalu a patrně si toho nikdo nevšimne. Je to však aspoň důvod k optimismu - nyní už jsme ve fázi, kdy odpoledního světla začalo zase přibývat!

A jaktože Lucie zároveň dne nepřidá? Protože ranní východ Slunce se i poté opožďuje - 13. prosince vychází ještě v 7:51, na Štědrý den ale až v 7:59 a nejpozději z celého roku vychází Slunce na Nový rok, dokonce v 8:01. Více než dva týdny tedy trvá období, kdy Slunce zapadá stále později, a zároveň stále později i vychází. Celková délka světlého dne se zkracuje do 21. prosince, od té chvíle začne být odpolední přibývání slunce rychlejší, než jeho ranní ubývání. 

Celý tento jev má příčinu v o něco rychlejším pohybu Země kolem Slunce v zimním období (kdy je Země Slunci zároveň blíže), a přitom konstatní době rotace kolem své osy. Poledne, tedy okamžik, kde je Slunce na obloze nejvýše, nenastává vždy přesně v poledne. Dny jsou různě asymetrické. Jelikož jde o minutové záležitosti, v běžném životě si toho ani nevšimneme. Ale může nám to dodat trochu optimismu - vadí-li vám brzké odpolední stmívání, věřte, že s každým dalším dnem po 13. prosinci už bude líp.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK