Zima o sobě dá opět vědět

9.12.2019

Ve zbytku pracovního týdne počítejte s spíše mrazivými rány a ne o tolik vyššími denními teplotami.

Zima o sobě dá opět vědět

Během noci na úterý se Česká republika dostane pod vliv oblasti vysokého tlaku vzduchu. Ty bývají spojeny se sestupnými proudy vzduchu, slabým větrem a nižším množstvím oblačnosti, což lze očekávat i v následujících dnech.

Zatím se teploty na našem území pohybují mezi 4 a 8 °C, vyjasňování se však během pondělí odpoledne již začalo projevovat, a to v západní polovině Čech. Právě oblačnost je pro pokles nočních teplot klíčová, v noci na úterý by ovšem měly ještě klesat pod nulu jen v horských oblastech.

V úterý přes den se bude oblačnost velmi pomalu rozpouštět, díky čemuž teploty v Česku vystoupí maximálně k 5°C. Pocitovou teplotu však bude snižovat mírný vítr, který na přední straně tlakové výše povane od severozápadu. Vyjasňování navečer a utišení větru pak způsobí rychlý pokles teplot.

Právě ve středu k ránu se tak teploty mohou dostat mezi -2 a -6°C, v horských oblastech ještě níže. Přes den teploty vystoupí nejvýše ke 4°C, a to v Polabí, na většině území však zůstanou spíše jen mezi 0 a 2°C. Srážky by se měly vyskytovat spíše ojediněle, oblačnosti by mělo postupně od západu přibývat.

Posledním výrazně chladným dnem bude čtvrtek. Ranní teploty mohou v místech s jasnou oblohou opět poklesnout až k -6°C a pod nulu by měly klesnout na většině území. Tlakové pole bude nevýrazné a vítr by měl více zesílit až navečer, kdy se pomalu začne přibližovat hluboká tlaková níže od severozápadu. Přeháňky se sice budou vyskytovat jen místy, mohou však být sněhové i v polohách o nadmořské výšce 300 m n. m.

Po chladném pátečním ránu by se měla projevit okluzní fronta, která přinese nejen přeháňky, ale také mírné oteplení.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK