Vědci zjistili, jak na ledem obalené Zemi přežíval život

8.12.2019

I pod zamrzlým oceánem přežívaly eukaryotní organismy díky šelfovým ledovcům.

Vědci zjistili, jak na ledem obalené Zemi přežíval život

Dokáží v zamrzlých oceánech přežívat živé organismy? To je otázka, která trápila vědce z McGillovy Univerzity v Kanadě, a na niž konečně našli odpověď.

Tzv. teorie sněhové koule neboli „Snowball Earth“ je vědecká hypotéza, podle níž byla v období mezi 700 a 650 miliony lety celá planeta Země pokryta ledovci a mořským ledem. Až donedávna se předpokládalo, že v oceánech život v této době existovat nemohl kvůli nedostatku kyslíku a do rozmrznutí přežíval pouze v kalužích tavné vody na površích ledovců.

Nyní však skupina vědců vedena doktorem Maxwellem Lechte prokázala, že zde život přece jen existovat mohl. Výzkumem obsahu železa v sedimentárních horninách v Austrálii, Namibii a Kalifornii přišli na to, že se kyslík dostával do vody táním šelfových ledovců. Při vzniku ledovce jsou do něj totiž integrovány také bublinky vzduchu, které původně oddělovaly spadlé sněhové vločky. No a když se ledovec posune směrem na povrch oceánu, stává se z něj šelfový ledovec, který taje odspodu vlivem teplejší mořské vody.

V dalším výzkumu by se vědci chtěli zaměřit na to, jak získávaly mořské organismy v této době živiny a jak mohly vypadat potravní řetězce.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, PNAS

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK