Na Britských ostrovech vítr o rychlosti přes 110 km/h

25.10.2019

Hluboká cyklona způsobuje nárazový vítr a déšť v západní Evropě.

Na Britských ostrovech vítr o rychlosti přes 110 km/h

Zatímco nad střední a východní Evropou se nyní rozkládá rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která nám ještě o víkendu zajistí počasí babího léta, oblast mezi Britskými ostrovy a severní Skandinávií nyní ovlivňuje oblast nízkého tlaku vzduchu. Jelikož se právě nad touto oblastí nachází také tzv. tryskové proudění, není divu, že se v této oblasti v pátek vyvinula poměrně hluboká cyklona.

Tlaková níže s centrálním tlakem 980 hPa se dnes odpoledne nacházela mezi Islandem a Britskými ostrovy, kde způsobila značné srážkové úhrny. Nejintenzivnější déšť, až 16 mm/hodinu, zaznamenali v okolí Cardiffu na jihozápadním pobřeží a Durhamu v severní Anglii. Na mnoha místech situaci komplikuje také nárazový vítr, který zejména v Anglii vane už od poledních hodin a v Lerwicku na Shetlandech dokonce dosáhl 111 km/h.

Nárazový vítr byl předpovídán také pro Nizozemí, severní oblasti Německa, Dánsko a jih Švédska a vydržet by měl minimálně do zítřejšího poledne. Cyklona se sice pohybuje pomalu, během neděle by však mělo postupně dojít k jejímu zániku v jižní Skandinávii.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, metoffice.gov.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK