První náhled na další zimu

4.10.2019

První modely poukazují spíše na mírnější zimu v Evropě.

První náhled na další zimu

Zima je ještě 3-5 měsíců před námi, již teď se však objevují první náznaky toho, jaká zima bude. Přestože je třeba je brát značně s rezervou, alespoň základní trendy často mohou být známy i takto dopředu. Je však nutné mít na paměti, že lze předpovědět spíše celkový charakter atmosférické cirkulace třeba v kontinentálním měřítku vůči dlouhodobému průměru a samotná zima tak např. zrovna ve Špindlu může být zcela jiná.

Pokud se tedy podíváme na průměrné tlakové pole následující zimy ve výšce cca 5 km nad zemí z modelu ECMWF, zjistíme, že nad Evropou, východním pobřežím Ameriky a také Asie se nachází rozsáhlé oblasti vyššího než průměrného tlaku vzduchu. Na zadní straně takových tlakových výší dochází obvykle k přesunu vzduchu od jihu, z čehož vyplývá přísun relativně teplejšího vzduchu např. nad Pyrenejský poloostrov či Britské ostrovy. Na přední straně tlakové výši dochází spíše k proudění od severu, východní Evropa tedy může očekávat spíše podprůměrnou zimu. Uprostřed tlakové výše pak často dochází k sestupných pohybům, které napomáhají rozpouštění oblačnosti. A jak asi víte z vlastní zkušenosti, jasné zimní dny vedou k velmi nízkým teplotám, což by mělo výrazně očekávat i Česko.

Nižší než obvyklý tlak vzduchu lze (v průměru) v zimě očekávat na západním pobřeží Severní Ameriky, nad Atlantikem či v centrální Asii. V tlakové níži je proudění přesně opačné než v tlakové výši, takže např. v takovém Oregonu na západním pobřeží Severní Ameriky mohou očekávat spíše chladnější severní proudění.

Právě vzor „nižší tlak vzduchu nad Atlantikem  a vyšší v Evropě“ je typický pro pozitivní fázi Severoatlantické oscilace, která bývá spojena s častou tvorbou tlakových níží nad Atlantikem. Ty se poté budou přesunovat směrem na východ do západní a pravděpodobně i střední Evropy. No a právě cyklony jsou v zimě obvykle spojeny s oteplováním, takže zatím to vypadá, že by to snad s těmi mrazy ve střední Evropě nemuselo být až tak zlé.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK