Od Antarktidy se uvolnila kra velikosti Sydney

3.10.2019

Kra váží téměř 350 miliard tun a uvolnila se ve východní Antarktidě.

Od Antarktidy se uvolnila kra velikosti Sydney

Od Antarktidy se odlomila kra velikosti australského Sydney. První známky toho, že k odlomení dojde, byly již po roce 2000 a vědci v té době predikovali, že se odlomí mezi roky 2010–2015. K jejímu uvolnění nakonec došlo až 25. září, jak dokumentují snímky z družice Sentinel-1.

Kra byla nazvána D28, její rozloha je 1630 čtverečních kilometrů a již delší dobu byla k Ameryho šelfovému ledovci připevněna pouze částečně. Odborně se odlamování ker říká „telení“ a jde o přirozený proces. Dochází k němu zejména právě u šelfových ledovců, které jsou částmi ledovců plující na mořské hladině.  Ameryho šelfový ledovec je třetí největší v Antarktidě a takto rozsáhlá kra se od něj naposledy odlomila v r. 1963.

Samotné odlomení také nijak nezvýší hladinu oceánu. K Ameryho šelfovému ledovci se však nyní snáze dostane teplá voda a na ledovec, ze kterého šelfový ledovec vytéká, bude působit menší tlak, takže může téci rychleji.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, accuweather.co

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK