Kdy přichází první sníh?

25.9.2019

V jakém období se dočkáme prvních vloček zimy 2019/2020 nám může napovědět dlouholetá statistika.

Kdy přichází první sníh?

Venku to zatím nevypadá, ale zima se rychle blíží s ní i čas, kdy se prvních sněhové vločky ukážou i mimo nejvyšší horské hřebeny. Proto jsme se podívali na údaje v Atlasu podnebí, konkrétně nás zajímalo na jaké datum připadá první sněžení (nebo smíšené srážky) na různých místech republiky. Jedná se samozřejmě o dlouhodobý průměr, od kterého se vývoj v konkrétním roce může odlišovat, ale ve většině roků by tento rozdíl neměl být nějak extrémní.

Asi nikoho nepřekvapí, že jako první se vločky objeví ve vyšších polohách Krkonoš, Jeseníků a Šumavy. V závislosti na nadmořské výšce se tomu děje v průběhu září, na úplně nejvyšších místech jako je Sněžka nebo Luční hora se může objevit i během léta. V říjnu už je sněžení častější i v níže ležících částech hor a s postupujícím časem proniká i do Žďárských vrchů nebo Brd (v průměru 20-31. října).

Většina našeho území si ale musí počkat často až do listopadu. V nadmořských výškách přibližně od 400 m začnou proletovat vločky obvykle v první dekádě listopadu (v Čechách je hranice o něco výš než na Moravě a ve Slezsku). Kolem poloviny měsíce přichází i do chladnějších nížin, třeba do Ostravy nebo Hradce Králové. Nejpozději, mnohdy až po 20. listopadu se sněžení dostane do nejteplejších oblastí jako je Mělnicko či Břeclavsko.

I když první vločky zavítají na našich krajů v listopadu nebo dokonce ještě dříve, tak na pravidelnější sněžení si budeme muset počkat o něco déle. V prosinci už statistika hovoří většinou o 10 až 16 dnech se sněžením – pouze v nížinách je to převážně pod 10 dní, na horách naopak i přes 20 dní. Tak doufejme, že letos se mezi tyto dny zařadí i vánoční svátky.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Atlas podnebí Č

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK