Aktivita Slunce je nejslabší za posledních 10 let

12.9.2019

Na počasí to má zanedbatelný vliv

Aktivita Slunce je nejslabší za posledních 10 let
Ačkoliv za sebou máme velmi teplé léto, tak aktivita samotného Slunce byla letos nízká. Lze to vyjádřit například počtem slunečních skvrn, který byl v letošním srpnu nejnižší od srpna 2009. Tehdy se na slunečním kotouči za celý měsíc neobjevila vůbec žádná sluneční skvrna. Letos v srpnu bylo průměrné měsíční číslo vyjadřující počet skvrn 0,7. V červenci činila tato hodnota 0,9 skvrn.  

Sluneční aktivita kolísá v přibližně 11 let dlouhých cyklech, poslední tzv. 24 sluneční cyklus vrcholil v roce 2014, kdy přesněji v únoru tohoto roku dosáhlo číslo uvádějící průměrný počet slunečných skvrn hodnoty 102,8. Od té doby aktivita klesá a momentálně se nacházíme na minimu, kdy 24. cyklus skončil a 25. cyklus se ještě nestihl naplno rozběhnout. Ačkoliv první skvrny z 25. cyklu už byly v minulých měsících pozorovány, aktita Slunce je nyní na svém minimu. V dalších letech by měla růst s tím, jak se bude rozbíhat 25. cyklus.

Minulý 24. cyklus byl velmi slabý a očekává se, že i ten nastupující bude spíše slabší. Slabší aktivita Slunce velmi nepatrně souvisí s menším množstvím energie, které nám Slunce na zem posílá. Jsou to ale odchylky v řádu setin procent, což nemá zaznamenatelný bezprostřední vliv na počasí. Teprve delší doba slabší aktivity Slunce se může lehce projevit na klimatu v řádu desetin stupně. Samotné minimum mezi jednotlivými cykly se neprojeví. I během současného minima sluneční aktivity tak teploty dál snadno lámou historické rekordy.

Má se za to, že např. v 19. století několika velmi slabých slunečních cyklů za sebou přineslo lehké ochlazení klimatu. Vliv oteplování vliem posilování skleníkových plynů se však vědcům nyní jeví jako silnější faktor, který by překonal i utlumenou sluneční aktivitu, pokud by i další cyklus byl slabý nebo dokonce ještě slabší než ten minulý.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK