Sobotní déšť zalil zejména Moravu

7.9.2019

Aktuálně prší nejvíce na Kroměřížsku.

Sobotní déšť zalil zejména Moravu

Neobvyklá synoptická situace panovala dnes nad Českou republikou. Od severozápadu k nám přes Německo míří okluzní fronta vybíhající z cyklony nad Skandinávským poloostrovem, zatímco jihovýchodního cípu Česka se již dotýká teplá fronta.

Tato situace vedla k tolik potřebnému dešti, který byl v některých oblastech dlouhotrvající a jinde šlo spíš o rychlou přeháňku. Oblačnost, z níž déšť vypadával, se nejčastěji pohybovala v pásech z jihozápadu na severovýchod, což značně ovlivnilo prostorové rozložení srážek.

 Nejvíce deště spadlo v pásu mezi Znojmem a Šumperkem, kde šlo převážně o 20-32 mm srážek. Naopak mezi Prachaticemi a Libercem a také v nejvýchodnější části Česka nemuseli déšť téměř zaregistrovat. Podzim dnes připomínala také zatažená obloha a nízké teploty, které dnes vystoupily nad 20°C pouze v okolí Dolní Lomné.

Zatímco v neděli by mělo pršet méně, v pondělí se dlouhotrvající déšť vrátí a dle některých modelů může místy napršet až 50 mm srážek.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK