Studená fronta přinesla ochlazení o 8°C

3.9.2019

V neděli bylo v Česku nejvýše přes 33°C, v pondělí jen k 25°C.

Studená fronta přinesla ochlazení o 8°C

Ač mělo počasí v neděli a v pondělí v Česku leccos společného - např. výskyt přeháněk či deště, teplotně se tyto dny výrazně lišily.

V neděli bylo nejtepleji v Hornomoravském a Dolnomoravském úvalu, nejvyšší průměrná teplota vzduchu byla v Bystřici pod Hostýnem s 25,8°C. Přes 25°C měli např. také v Holešově či Kroměříži. V Čechách bylo chladněji, průměrné denní teploty zde byly převážně mezi 19-23°C s výjimkou východních Čech, kde bylo spíš k 25°C. Nejchladněji bylo v Krkonoších a na Šumavě, kde měli průměrnou teplotu pouze kolem 15°C.

Naopak pondělí již bylo výrazně chladnější. Nejtepleji měli v Praze, Klementinu, s průměrnou teplotou 17,6°C, a přes 16°C bylo také na jižní Moravě. Na většině území Česka však byla teplota pouze kolem 12°C a v horských polohách dokonce sotva přes 6°C. Nejnižší průměrné teploty byly tentokrát kromě Krkonoš naměřeny také v Hrubém Jeseníku.

Ochlazení značně souviselo i s oblačností, která studenou frontu provázela. Denní suma globálního záření tak byla v pondělí až 5x nižší než v neděli, a to i přes značné množství bouřek, které Česko v neděli zasáhly. Maximální teploty by v Česku i nadále měly být do 25°C, přičemž další ochlazení očekáváme během čtvrtka večer.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK