Květen byl u nás nejchladnější od vzniku ČR

10.6.2019

Poslední květen, který byl chladnější než letošní zaznamenali klimatologové v roce 1991, ještě před vznikem samostatné České republiky. V seznamu 59 květnů od roku 1961 by byl osmým nejchladnějším.

Květen byl u nás nejchladnější od vzniku ČR

V posledních letech se často setkáváme s tím, že některý měsíc byl jedním z nejteplejších od počátku měření. Výrazně podprůměrné měsíce se objevují jen výjimečně a to hlavně v chladném období roku, kdy je obecně větší rozkolísanost teplot. Proto asi málokdo čekal, že teploty v květnu zůstanou tak nízko.

Mimořádně chladná byla především první polovina května, v některých dnech dosáhla odchylka od průměru i -7 °C. Je to jako kdybychom se vrátili někam na přelom března a dubna. Za celý měsíc jsme proti aktuálnímu normálu 1981-2010 zaznamenali odchylku -2,3 °C. Ve zmíněném roce 1991 dosáhla tato odchylka dokonce -4,1 °C.

Květen byl nejen chladný, ale i vlhký. V průměru přinesl o 30 % srážek více než je pro tento měsíc typické. Relativně více srážek spadlo na Moravě, ve Slezsku a na východě Čech, kde se našla místa, kde byl normál překročen i o více než 75 %. Naopak sušší byla západní polovina Čech s úhrny pohybujícími se kolem normálu.

S velkým množstvím srážek a oblačnosti se pojí i méně slunečního svitu, než na jaký jsme na konci jara zvyklí. V průměru chyběla zhruba třetina tohoto množství. Tedy i v tomto ohledu se dramaticky odlišoval od loňského mimořádně teplého a slunečného května.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK