Rok 2018 byl globálně čtvrtý nejteplejší od roku 1850

12.4.2019

Průměrná teplota dosáhla asi o 1°C vyšší hodnoty, než je normál pro roky 1850-1900, kdy bylo klima jen velmi málo ovlivněno člověkem. Nová zpráva Světové meteorologické organizace přinesla i další zajímavé výsledky o vývoji klimatu v roce 2018.

Rok 2018 byl globálně čtvrtý nejteplejší od roku 1850

Uplynulý rok se v rámci globálních teplotních řad umístil na 4. místě za roky 2016, 2015 a 2017. Za ochlazením oproti rekordnímu roku 2016 stojí mimo jiné změna fáze ENSO (El Niño - Jižní oscilace) z teplé fáze El Niño na chladnější La Nina. Střídání těchto fází je přirozený jev, který s dalšími přírodními cykly způsobuje meziroční výkyvy globální teploty. Tyto oscilace se kombinují s dlouhodobým nárůstem teploty vzduchu, který je přičítán působení emisí skleníkových plynů.

I když v globále tomu tak nebylo, v řadě států obsadil rok 2018 nejvyšší příčku. Jedním z nich byla i Česká republika spolu s Francií, Německem a dalšími zeměmi. V Evropě jako celku byla průměrná teplota loňského roku mezi třemi nejvyššími.

Protože více než 90 % tepla zachyceného na Zemi skleníkovými plyny zachycují oceány, je sledování jejich tepelného obsahu podobně důležité jako měření teploty vzduchu. V této kategorii, kde je meziroční kolísání menší než v atmosféře, neměl rok 2018 konkurenci a překonal jen rok staré rekordy.

O tom jak byl loňský rok v Česku extrémní svědčí i další "zářezy" v této globální publikaci. Čtenáři z celého světa se tak mohli dozvědět, že rok 2018 byl v ČR druhý nejsušší za dobu měření a období leden-srpen dokonce zcela nejsušší.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;wmo.int

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK