V Arktidě začíná jaro s nejmenším množstvím ledu v historii

6.4.2019

Padne v létě rekord ve velikosti plochy bez ledu?

V Arktidě začíná jaro s nejmenším množstvím ledu v historii
Aktuální pohled na družicové snímky z oblasti kolem Arktidy a přilehlých moří ukazuje, že na začátku jara je množství ledu zatím historicky nejslabší od dob, kdy je sledováno. V pátek 5. dubna poklesla rozloha zaledněného oceánu pod 14 milionů kilometrů čtverečních, přičemže nikdy v minulosti se tak nestalo dříve. Minulý rekord byl přitom ustanoven teprve loni, když se pod tuto hranici rozloha ledu dostala 7. dubna, tedy o dva dny později. Nejvíc je nedostatek ledu vidět v Beringově moři mezi Aljaškou a ruskou Kamčatkou.

V období 1981 až 2010 se v průměru dostala ledová pokrývka pod 14 mil. km až 3. května a v samotných 80. letech 20. století se tak dělo až 9. května, takže tání se letos posunulo už skoro o měsíc dopředu oproti období jen relativně nedávnému! Přitom už v osmdesátých letech bylo zaznamenáno celkové oteplování klimatu, takže pokud bychom měli k dispozici družové snímky ještě starší, pravděpodobně bychom viděli ještě větší změnu. 

Oteplování klimatu je na arktickém zalednění velmi dobře vidět a navíc je to na rozdíl od měření teplot těžko zpochybnitelný údaj - zatímco teploty se měří na konkrétních místech, která mohou být lokálně ovlivněna třeba rozšiřováním měst, tak rozsah zalednění vidí družice prakticky v jeden okamžik nad opravdu velkou plochou zeměkoule. 

Můžeme z aktuálně historicky nejrychlejšího začátku jarního tání odvozovat, že nás čeká i rekordní odtátí ledu během léta? Minulé zkušenosti ukazují, že nikoliv. Průběh počasí během jarních a letních měsíců má mnohem větší vliv na průběhu tání než to, v jakém stavu je zalednění na začátku jara. Takže se budeme muset nechat překvapit, zda rekord, aktuálně platný z roku 2012, letos padne.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, NOAA

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK