V antarktických mrazových kotlinách mohou teploty padat pod -90 °C

15.3.2019

Nejnovější výzkumy naznačují, že ve vnitrozemí Antarktidy mohou teploty klesat i pod magických -90 °C. Hovoří o tom analýzy vědců pod vedením Teda Scambose z univerzity v Coloradu.

V antarktických mrazových kotlinách mohou teploty padat pod -90 °C

Jako mrazové kotliny označujeme terénní sníženiny, ve kterých za klidných jasných nocí dochází k akumulaci velmi studeného vzduchu. U nás jsou velmi známe kotliny na Šumavě nebo v Jizerských horách, ale vhodné lokality, které můžeme tímto termínem označit se nacházejí i v nižších polohách.

O tom, že podobný fenomén by mohl přispívat k výskytu extrémně nízkých teplot ve vnitrozemí antarktického ledovcového štítu svědčí analýzy družicových snímků. Na jejich základě byla identifikována řada lokalit, kde teplota povrchu klesá na hodnoty kolem -98 °C. Zde však musíme zdůraznit, že teplota vzduchu ve standartní výšce bývá za těchto podmínek zpravidla vyšší než povrchová teplota. Na základě porovnání údajů s jinými stanicemi v Antarktidě autoři odhadují, že teplota vzduchu by se v těchto mělkých prohlubních mohla pohybovat až kolem -94 °C!

V nejbližších několika letech se snad dočkáme ověření těchto čísel přímo měřením v terénu  - výzkumný tým zde plánuje umístit přístroje, které dokážou měřit i při takto nízkých teplotách. Už teď se můžeme těšit na velmi zajímavé výsledky a možná i překonání světového teplotního minima, které si drží stanice Vostok na úrovni -89,2 °C z roku 1983.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; nsidc.org, wmo

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK