V Evropě sněhu rok od roku ubývá

8.1.2019

Více se ale změnila výška průměrné zimní pokrývky než hodnoty extrémů.

V Evropě sněhu rok od roku ubývá

V aktuálním období pokrývá Evropu docela velké množství sněhu. Například v Alpách vyvolává nová sněhová pokrývka riziko lavin a i na vrcholcích českých hor je mnohdy i přes metr sněhu (meteorologická stanice na Lysé hoře hlásí 177 cm). Přesto se ale stále mluví o globálním oteplování a je jasné, že vyšší teploty by měly způsobovat spíše úbytek sněhové pokrývky. Záleží ovšem na tom, na jakou charakteristiku jejího množství se zaměříme.

Podle studie provedené týmem A. Fontrodona Bach a kol. v Evropě obecně ubývá průměrné zimní sněhové pokrývky (tzn. výška sněhové pokrývky v jednotlivých dnech zprůměrovaná přes období od začátku prosince do konce února napříč roky klesá). Průměrný trend této výšky od roku 1951 je -12,2 % za dekádu, ale pravda je taková, že zpočátku byl tento trend jen málo výrazný a nyní činí spíše -20 % za dekádu.

Trochu jiná situace je u maximální výšky sněhové pokrývky za danou zimu, nebo-li to, jak moc extrémní jsou extrémní situace. Zde je trend poměrně stálý a celkově také nižší než u průměrné zimní pokrývky: -11,4 % za dekádu.

Z toho plyne, že průměrně je přes novodobé zimy výrazně méně sněhu, ale jeho nejvyšší množství zaznamenané v jednotlivých letech zase až tak markantně neklesá. Obzvláště je to patrné, sledujeme-li situaci během posledních cca třiceti let.

Dodejme ještě, že zmíněné trendy samozřejmě nejsou „čisté“ a úbytek 10 % výšky průměrné pokrývky za 10 let ještě nutně neznamená, že každý rok je tato průměrná hodnota o 1 % nižší než v roce předchozím. Vždyť ani neplatí, že by každý rok byl v konkrétním místě teplejší než všechny předchozí.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; agupubs

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK