Letní počasí v září není nic výjimečného

11.9.2018

Tropické dny se v jeho první polovině vyskytují běžně

Letní počasí v září není nic výjimečného
Středeční denní teploty mohou dle modelů lokálně překročit i tropických 30 °C a tak se zase můžeme ptát, zda je to normální, když se blížíme k polovině září. Po letošním horkém létu se vlastně moc čemu divit není, ale i pohled na minulé roky ukazuje, že září dokáže ještě pěkně zahřát. Nějaký tropický den se vyskytne prakticky v každém druhém září, většinou tedy na začátku nebo obecně první polovině měsíce.

Fenomenální bylo září roku 2016. Konkrétně ve stejný den jako letos, vrcholilo teplé počasí 12. září, kdy byly ve středních Čechách dosaženy teploty až 33 °C a běžně se pohybovaly nad 30 °C. Tak teplá tato středa být nemá, takže asi ani nebudou překonávány tyto dva roky staré rekordy. V září 2016 se horké počasí drželo týden, kdy od 8. do 15. září maximální teploty trvale dosahovaly tropických třiceti stupňů. 

Ale září se vyřádilo i v jiných letech v dávnější minulosti. V roce 1973 přineslo 34,6 °C a tím nejvyšší teplotu z celého tohoto roku, konkrétně se to stalo 5. září. V roce 1961 bylo také hodně horké září s 9 tropickými dny. A velmi mimořádné bylo září 1947, které kromě velkých veder, jež trvaly až do úplného konce měsíce, přineslo i vyvrcholení extrémního sucha v Československu. Tehdy horko a sucho ohrožovaly i dodávky potravin. Československu tehdy v boji s nedostatkem potravin pomohl Sovětský svaz a tím si pomohl k následnému vítěznému únoru 1948...

Letos už je hlavní sucho zažehnáno, potravin je dostatek a ani teploty nejsou až tak vysoké. Můžeme si tak užívat poklidné dozvuky léta, než nás definitivně přepadnou podzimní sychravé dny.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz, ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK