Mlhy a přízemní mrazíky na scéně

20.9.2017

Na západě je čekáme až do soboty.

Mlhy a přízemní mrazíky na scéně

Již za dva dny (22. září) začne astronomický podzim. Počasí je však ukázkově podzimní už nyní a jedním z nejtypičtějších projevů podzimu jsou ranní mlhy a teploty povrchu pod bodem mrazu, které se už v některých místech poměrně hojně objevují! Během posledních nocí se pod vlivem výběžku tlakové výše alespoň místy protrhala oblačnost a díky slabému větru se povrch silně ochlazoval a později se v chladném vzduchu mohly tvořit mlhy.

Konkrétně v pondělí ráno se přízemní mrazíky vyskytly na 27 stanicích ČHMÚ, v úterý jich bylo ještě o 4 více. Nutno upozornit, že se nejedná pouze o horské stanice. V úterý bylo například na stanici Praha-Libuš naměřeno -1,2 °C. Ty největší extrémy ale samozřejmě horským stanicím patří. V uvedených dvou dnech byla nejnižší přízemní teplota zaznamenána na Luční boudě, a to -4,8 °C v pondělí a -7,2 °C v úterý.

Mlhy se vyskytovaly relativně často dokonce v posledních třech dnech (ještě i v neděli ráno), kdy byly pozorovány alespoň na 40 % stanic ležících do nadmořské výšky 500 m. Na jednotlivých stanicích však zatím průměrného zářijového počtu mlh dosaženo nebylo. Docela se blíží Karlovy Vary, kde se mlha zatím vyskytla šestkrát a kde průměrné září čítá sedm mlh.

V nadcházejících dnech (pravděpodobně do soboty) očekáváme mlhy a přízemní mrazíky na západě našeho území. Západ bude ovlivňován tlakovou výší a přes noc se zde bude místy vyjasňovat. Na východě tyto jevy příliš pravděpodobné nejsou díky blízkosti zvlněné fronty, která zde bude zaručovat větší oblačnost.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK