Libye sčítá oběti medikánu Daniel

Během podzimu hrozí další nebezpečné jevy ve Středomoří

Libye sčítá oběti medikánu Daniel Zdroj fotografie: Depositphotos

Před několika dny zasáhl Lybii tzv. medikán, tedy jakási slabší obdobu hurikánu, která se čas od času objeví ve Středomoří. Tento medikán, jenže dostal jméno Daniel, nejprve způsobil silné deště v Řecku a okolních zemích (třeba v Albánii) a poté se přesunul nad Jónské moře, aby se následně posunul k jihu na africké pobřeží Středozemního moře, zejména pobřeží Libye. A zde se spustilo peklo. Za jediný den spadlo až 400 milimetrů srážek. Takový příval deště nikdy oblast nezažila, tolik zde většinou nezaprší ani za celý rok...

Výsledkem byly mimořádné bleskové povodně, které byly znásobeny tím, že se nad městem Derna protrhly dvě přehrady. A právě protržení nádrží způsobilo povodňovou vlnu, která zcela zničila čtvrtinu města. Několik dní po této události vyšlo najevo, že zemřelo minimálně 10 tisíc lidí, což je extrémní množství! Povodňová vlna smetla celé čtvrti města přímo do moře. Událost se navíc stala v noci. Přestože předpovědi před silnými dešti varovaly, toto nečekal nikdo.

Medikány jsou ve Středomoří běžným jevem, který se vyskytuje zejména na podzim. Nahrává jim kombinace teplého moře, ze kterého se vypařuje hodně vody, a přílivů chladného vzduchu od severu. K tomu začíná docházet právě většinou v září, medikány se pak vyskytují i v říjnu, listopadu a prosinci. V jinak suchém regionu pak mohou spadnou i stovky milimetrů srážek během jedné takové události.

Síla medikánů je tím větší, čím více se přes léto vyhřeje Středozemní moře. Po letošních velkých vedrech je moře skutečně velmi teplé a tak hrozí, že silné medikány se během podzimu ještě objeví. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz