Rekordman Freddy - cyklon, který vydržel více než měsíc!

Svou pouť zakončil zničujícími lijáky o uplynulém víkendu

Rekordman Freddy - cyklon, který vydržel více než měsíc! Zdroj fotografie: 123rf
Už na začátku února se ve východní části Indického oceánu, v oblasti mezi Indonésií a Austrálií, vytvořil tropický cyklon Freddy. 4. února začal být klasifikován jako tropická cyklona. Nejprve zamířil k východu, ale brzy stočil svou dráhu na západ a následně přešel celým Indickým oceánem. 21. února zasáhla ostrov Madagaskar, kde způsobila i značné škody. Následovala trasa přes Mosambický průliv až nad pevninu Afriky - do Mosambiku. Nad Mosambikem se cyklon otočil zase zpátky k mořu, opět přešel Mosambický průliv až k břehům Madagaskaru. Zde se znovu stočil zpátky k Mosambiku, ale tentokrát se vydal více k severu.

Při své třetí cestě Mosambickým průlivem znovu zesílil a o uplynulém víkendu udeřil znovu na pevninu a v záplavách způsobil smrt asi stovky lidí! Pustošil i stát Malawi, který už se nachází poměrně daleko od moře. Freddy tím zakončil svou pět týdnů trvající cestu, která svou délku překonala rekord - žádná tropická cyklona takhle dlouho nevydržela. Během své cesty Freddy několikrá změnil směr, slábnu a zase sílil.

Překonány byly i další rekordy - šest vln zesílení ještě žádný tropický cyklon nedokázal. Celková vyprodukovaná energie je také rekordná, a stejně tak i celková délka dráhy, která se blíží 10 000 kilometrům! Freddy je tedy rekordmanem - maratoncem v mnoha směrech. Pomohla mu celkově teplá voda v Indickém oceánu, ale také určitá shoda náhod ohledně celkového charkteru proudění. Některé rekordy bude ještě v dalších týdnech přzkoumávat Světová meteorologická organizace. 

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz