Na severovýchodě napadlo kolem 20 cm nového sněhu

Sníh v sobotu ráno ležel na většině území

Na severovýchodě napadlo kolem 20 cm nového sněhu Zdroj fotografie: 123rf.com

Sněžení, které se v pátek začalo nasunovat od východu nad naše území přineslo zatím největší nadílku do Moravskoslezského kraje. Na řadě míst zde napadlo kolem 20 cm a to i v nižších polohách, rovných 20 cm naměřili například v Ostravě - Porubě nebo v Krnově. Ve Městě Albrechtice přibylo dokonce 25 cm nového sněhu. 

Vzhledem k čerstvému proudění severních směrů byly srážky výrazně ovlivněny horskými překážkami a proto jsme vysoké úhrny zaznamenali hlavně na severních návětřích Jeseníků a Beskyd. Jižní podhorské mají sněhu výrazně méně, např. v Šumperku, byl ráno méně než 1 cm sněhu (výjimkou jsou snad kvůli omezenému závětrnému efektu Hanušovice taktéž v jižním podhůří Jeseníků).

Z celorepublikového pohledu leželo nejvíce sněhu na Lysé hoře v Beskydech (80 cm), v Jeseníkách kolem 30 cm, v Krkonoších kolem 30-60 cm a nejméně z vyšších pohoří na Šumavě - do 25 cm.

V nižších a středních polohách leželo v sobotu ráno obvykle 1-6 cm, na některých místech zejména v severozápadních Čechách se sníh ráno nevyskytoval. Lokálně je ale i kolem 10 cm, např. na severním okraji Vysočiny, kde se zřejmě opět projevil návětrný efekt, i když méně výrazně než na Ostravsku.

Autor: Michael Matějka, meteocentrum.cz;ČHMÚ