Teplé počasí rozpustilo sníh i na horách

Ani na hřebenech Krkonoš nenajdeme souvislou sněhovou pokrývku

Teplé počasí rozpustilo sníh i na horách Zdroj fotografie: 123rf

Dvě vlny teplého počasí, jedna na Vánoce a druhá silvestrovská, měly fatální dopad na sněhovou pokrývku na českých horách. Je to opravdu nezvyklé, ale na začátku ledna jsou zcela bez přírodního sněhu prakticky všechny horské oblasti až do výšky 1200 metrů nad mořem. Ani v nejvyšších polohách nejvyšších hor to se sněhem není žádná velká paráda. Měření stanic ukazují jednotky centimetrů, webové kamery zase odhalují holou trávu i v těch nejvyšších partiích. 

Tráva převažuje i v takových oblastech, jako je krkonošký hřeben kolem Luční Boudy. Zde měření sněhu uvádí nulu, tedy žádný sníh (na kameře jsou vidět aspoň ostrůvky). Nejvíce sněhu hlásí nyní Labská Bouda, ale to jen poměrně chabých 26 cm. Na Šumavě máme ohlášeno zatím 8 cm z vrcholu Plechý a z Beskyd 9 cm na Lysé hoře. Na všech těchto místech ale pokračují teploty nad nulou a tedy i tání těchto zbytků. Webové kamery odhalují, že vrstva sněhu je už značně nesouvislá.

Přitom ještě v polovině prosince to vypadalo tak dobře! Na hřebenech Krkonoš i Šumavy leželo přes půl metru sněhu a tuze mrzlo. Na Lysé hoře měli dokonce přes 70 cm, to vše dokázalo za deset dní teplého počasí roztát. Když už na horách leží v půlce prosince tolik sněhu, prakticky vždy vydrží až do jara - ale letos se stalo prostě něco, co nemá obdoby... 

Vlastně i minulý rok to byla po Novém roce se sněhem na horách bída, jak jsme tehdy informovali. Ale letos je to bída ještě mnohem větší a na některých místech se to stalo poprvé za dobu meteorologických záznamů, že by v lednu nebyl žádný sníh. A v nejbližších dnech se i přes očekávané mírné ochlazení sněhová bilance nevylepší.

Lyžařská střediska se zuby nehty drží v provozu, aspoň na některých sjezdovkách. Využívají umělého sněhu, který mohli vyrobit během mrazů v půlce prosince. Ale i ten místy dochází. Draze ho vyrobili, a on teď před očima doslova stéká ze svahů do potoků. Na začátku ledna, kdy to opravdu na horách nečekáme... počasí nás stále umí překvapit.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz