Východní Evropu už svírají tuhé mrazy

V Moskvě se denní teploty pohybují maximálně kolem -8 °C

Východní Evropu už svírají tuhé mrazy Zdroj fotografie: 123rf

Zima už meteorologicky začala, probíhá totiž od 1. prosince. A v posledních dnech o sobě dává vědět hlavně východně od našeho území. Platí celkem jednoduchá a v zimě běžná zákonitost, že čím víc na východ až severovýchod, tím jsou teploty nižší. Příkladem budiž Rusko, kde nyní kolem hlavního města Moskvy dosahují denní teploty jen na -8 °C, východně od Moskvy nepřekračují ani -10 °C. Za Uralem na Sibiři už jsou realitou denní maxima pod -20 °C. To už ale samozřejmě není Evropa.

Ale celodenní mrazy panují i mnohem blíž nám, tedy třeba v Pobaltí - Estonsko, Lotyšsko i Litva se v pátek pohybují v teplotách kolem -5 °C přes den nebo ani to ne. Třeba v estonském Tartu nepřekročila teplota ani přes den -10 °C. Mrazy podobné síly zasahují i do Běloruska, slabší mrazíky pak také do Polska a na Ukrajinu. Zde se teploty přes den pohybují jen slabě pod nulou. Není překvapivé, že celodenně mrzne i na severu Evropy, tedy ve Fisnku a velké části Švédska. Všechny zmíněné pblasti leží současně pod sněhovou pokrývkou. Na východě Běloruska mají i v nižších polohách až půl metru sněhu! Pobaltí pak okolo 10 cm.

O víkendu ještě zůstanou teploty na výše popsaných úrovních, ale v příštím týdnu se více prosadí teplejší západní proudění a i ve východní Evropě se oteplí. V Pobaltí, Bělorusku i na Ukrajině očekáváme, že by se denní teploty měly znovu dostávat nad nulu. Nicméně aktuální mrazy na východě Evropy jsou jasnou demonstrací toho, že zima už naplno začala. 

Autor: Martin Štros, metecentrum.cz