Zima dobývá Evropu - ve Finsku teploty pod -20 °C

Mrazy proniknou i do Česka

Zima dobývá Evropu - ve Finsku teploty pod -20 °C Zdroj fotografie: 123rf.com

Dlouhou dobu byl letošní podzim příjemně teplý na větší části našeho kontinentu, ale to se nyní začíná měnit. V severovýchodní polovině Evropy se otočilo proudění a začal sem pronikat studený vzduch z Arktidy a severní části Ruska. A v těchto oblastech už je vzduch v listopadu pěkně studený. Celodenní mrazy už hlásí Rusko, Bělorusko a také třeba Litva. Obecně platí, že čím více na východ, tím silnější mrazy. Před Uralem (tedy stále ještě v Evropě) mají maximální denní teplory mezi -15 °C a -20 °C

Nejnižší teploty jsou ovšem hlášeny ze severní části Skandinávie - tam kde spolu sousedí Finsko Švédsko a Norsko. Zatímco u moře se teploty drží nad nulou, ve vnitrozemí se objevují místa, kde za celý den teploty nepřekročily -20 °C! Na území Laponska se ve čtvrtek pohybovaly mezi -20 a -25 °C a to se bavíme o oblasti okolo 200 metrů nad mořem, tedy o nížině. K takto nízkým teplotám přispívá výrazná tlaková výše, která způsobila bezvětří  a vyjasnění (v regionu panuje už celodenní tma - polární noc, takže vyjasnění působí na snížení teplot). 

Studený vzduch se rozpíná, v pátek už čekáme celodenní mrazy i Polsku, kde o víkendu budou teploty klesat hlavně po ránu hluboko pod nulu. U nás v Česku by se celodenní mráz, i když jen slabý, měl vyskytnout v sobotu. Na listopad to není úplně obvyklé, aby se teploty po celý den držely pod nulou. Půjde tedy o poměrně brzký vpád zimy do střední Evropy, který navíc doprovodí sněžení v noci na sobotu i v nížinách. Sobota tak bude na velké části území Česka zasněžená.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz