Sněhový rekord v Tatrách, hlásí 70 cm na začátku října!

Tento sníh ale odtává, možná do zimy vůbec nevydrží

Sněhový rekord v Tatrách, hlásí 70 cm na začátku října! Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Od poloviny září do začátku října panovalo nejen u nás, ale i v okolních zemích teplotně podprůměrné a srážkově vydatné počasí. I do českých hor přišel brzo první sníh, i když jen na pár hodin do těch nejvyšších poloh. Mnohem více ale sněžilo v Alpách nebo i v Tatrách. Skoro tři týdny trvající epizoda srážkově bohatého a chladného počasí vedla k zajímavému rekordu. Na Lomnickém štítu naměřili v pondělí až 70 cm sněhu - to je rekord pro první polovinu října na tomto místě.

Nicméně aktuální oteplování se projevuje nejen u nás, ale opět i v okolních zemí. V Alpách i Tatrách se sníh v nadmořských výškách do 3000 metrů potýká s teplotami vysoko nad nulou a odtává. Je pravděpodobné, že než přijde další úder zimy, tak i všech 70 cm na Lomnickém štítu zcela zmizí. V říjnu jsou totiž teploty ve vyšších hladinách atmosféry, pokud k nám vane teplý vzduch od jihu, velice vysoké. Ve výškách okolo 2000 metrů nad mořem je samotná vzduchová hmota v tom případě podobně teplá jako třeba v červenci. Proto brzký sníh většinou i na horách během první poloviny podzimu odtává. 

Je přitom mimochodem docela běžné, že i když napadne sníh na horách takto brzo, tak další průběh podzimu může být tak teplý, že i vysoké horské polohy mohou zůstat zcela beze sněhu klidně až do začátku prosince. Nebylo by to zdaleka poprvé. Na tento paradox upozorňuje i celá řada pranostik, že brzý nástup zimního počasí během podzimu, často znamená, že na skutečnou zimu si bude třeba poté dlouho počkat, nebo i že bude celá teplá. Tak uvidíme...

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz