Hurikán Ian způsobil na Floridě katastrofální škody

Během středečního večera (našeho času) zasáhl pobřeží Floridy hurikán Ian. Jeho nejsilnější část zasáhla hustě obydlenou oblast.

Hurikán Ian způsobil na Floridě katastrofální škody Zdroj fotografie: 123rf

Bude se jednat o patrně nejhorší hurikán, který kdy zasáhl Spojené státy americké. Oblast má s takto silnými hurikány dlouholeté zkušenosti a v historii USA atakoval hurikán 4. kategorie již několikrát. Nutno však podotknout, že každý hurikán se chová odlišně a celkové škody ovlivňuje mnoho faktorů. 

U hurikánu Ian došlo bohužel k tomu, že jeho nejsilnější část zasáhla hustě obydlenou oblast Fort Myers a Cape Coral. Tato města jsou rovněž i níže položená, takže byla vystavená vzedmutí moře, které s sebou hurikán přinesl. V době příchodu hurikánu byl v této oblasti také příliv, který situaci pomohl ještě zhoršit. 

Mohlo tady také dojít k podcenění situace místními obyvateli, protože hurikán zesílil jen pár hodin před vstupem na pevninu. Oceán se v oblasti vzedmul asi o 4 - 4,5 metru, což zaplavilo silnice a ničilo silniční mosty. Hurikán dále doprovázely srážkové úhrn dosahující až 300 mm a rychlosti větru okolo 200 km/h. 

Celkový počet obětí ještě není znám, zatím je potvrzených necelých 20 obětí. Do některých oblastí se ale záchranáři ještě nestihli dostat, takže je pravděpodobné, že tento počat bohužel ještě stoupne. Bude se tak jednat o jeden z nejhorších hurikánů, který USA kdy zasáhl.  

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz