První letošní sníh už padá na horách!

Jde ale jen o poprašek na nejvyšších hřebenech

První letošní sníh už padá na horách! Zdroj fotografie: meteocentrum

Relativně brzy, ne však úplně výjimečně, letos hlásí z českých hir první sněhovou pokrývku této sezony. V neděli 18. září ráno se lehký poprašek objevil na hřebenu Krkonoš, ukazují to kamery z Labské Boudy, Luční Boudy i ze Sněžky. Sněžení začalo až ráno, ještě v 7:15 nebylo žádné sněžení vidět. V 7:20 již byly vidět poletujících vloček na Labské Boudě, o pár desítek minut, kolem osmé ranní, už je na kamerách patrný poprašek sněhu pokrývající cestu i borovicovou kleč. Teploty vzduchu se během noc pohybovaly slabě nad nulou, ale ranní sněžení je srazilo k bodu mrazu.

Orvní sníh na horách je dříve než loni, kdy přišel až 12. října; před dvěma jsme ho zaznamenali  26. září. Ale jen pár let zpět, byly sněhové vločky v nejvyšších polohách hlášeny dokonce i na konci srpna, takže o nějakou obzvlášť výjimečnou událost letos nejde. Navíc jde nyní samozřejmě jen o slavý poprašek sněhu, a ten už po pár hodinách odtaje. Může se ale opakovaně oběvovat sněžení i během zbytku neděle a v pondělí, podmínky na to budou. Sněžení se může třeva v noci na pondělí. objevit ve výškách nad 1200 metrů, tedy i o něco níže než nyní, ale ne o moc níže. 

Sníh byl už v minulých dnech zaznamenán ve větším množstvím v Alpách, na obrázcích jsou vidět i desítky centimetrů čerstvého sněhu, ale samozřejmě ve vyšších nadmořských výškách, povětšinou nad 2000 metry na mořem. Očekáváme příchod sněžení i do Tater, které jsou vyšší než naše české hory. Příčinou sněžení je příliv chladného vzduchu od severozápadu až severu, který se propadá do střední Evropy, ale zasahuje i na Balkán či do Itálie.Autor: ms, meteocentrum.cz