Extrémní bouřky zničily Korsiku!

Byly zaznamenány mimořádné nárazy větru

Extrémní bouřky zničily Korsiku!
Přes Korsiku se ve čtvrtek nad ránem přehnaly mimořádně silné bouřky, které se předtím vytvořily na západní částí Středozemního moře. Nezaujaly ani tak srážkovými úhrny, jako spíše mimořádně silným větrem, který dokonce na několika místech překonal rychlost 200 km/hod.  Tak silný vítr jsme na našem území v historii zažili jen párkrát na Sněžce, ale v žádné bouřce u nás nikdy nebyl naměřen. Představte si tedy nejsilnější vítr v bouřce, co jste kdy zažili a věřte, že dnes ráno na Korsice byl ještě silnější!

Na západě ostrova naměřili nejsilnější náraz 225 km/hod a to hned u pobřeží. Z místa přichází obrázky z pláže, na které byly větrem vyvrženy plachetnice a čluny kotvící v moři. Mnoho stromů bylo polámáno, některým domům odlétly střechy. Bohužel, silné poryvy větru si vyžádaly také nejméně tři oběti na lidských životech, značný počet zraněných a velké materiální škody. Poškozen ale nebyl celý ostrov, nýbrž převážně jeho severozápadní část. Bouřky se poté přesunuly do severní Itálie, kde působily škody hlavně v Lombardii, ale naštěstí už ne tak významné. Poté se sunuly dále na severu.

Extrémně silný vítr byl způsobem vznikem jevu, kterému se říká bow-echo. Bouřky se zformují do tvaru oblouku, kdy bouřky na okraji oblouku svým působením urychlují rychlost větru na uvnitř a na přední straně oblouku. Bow-echo je možné zaznamenat i v Česku. 

Také v Česku se nyní již vyskytují bouřky spojené s ochlazením, ale naštěstí nejsou tak nebezpečné, neprovází je takový vítr. Je vydána výstraha, ale jen nejnižšího stupně nebezpečí.


Autor: ms, meteocentrum.cz