Lodní doprava na Rýnu se zastavuje kvůli suchu

Sucho dál trápí značnou část Evropy

Lodní doprava na Rýnu se zastavuje kvůli suchu

Letošní léto se zapíše do dějin Evropy jako jedno z nejsušších vůbec, možná v určitých ohledech i rekordně suché. A týká se to prakticky celé jižní poloviny Evropy, včetně třeba Německa či Slovenska. Hodně silné sucho panuje v Maďarsku či Itálii. Nepříliš obvyklé je, že sucho trápí také jinak poměrně vlhkou Anglii. Půdní sucho je způsobeno nedostatkem srážek v kombinaci s nadprůměrně vysokými letními teplotami. 

V minulém týdnu klesl průtok v německé řece Rýn tak nízko, že musel být zastaven provoz velkých nákladních lodí. Nestalo se to sice poprvé, podobnou situaci pamatujeme z roku 2018, ale tentokrát se tak stalo poměrně brzy. Tehdy to bylo až v říjnu, nyní tedy už v srpnu. Pokud nepřijde deštivé období, tak by řeka mohla zůstat nesplavná až do konce podzimu, tedy několik měsíců. A to by znamenalo obrovské hospodářské škody. Řeka je významnou dopravní tepnou, plaví se po ní třeba uhlí do tepelných elektráren, ale i různé další suroviny pro průmysl. Přerušení dodávek uhlí do elektráren může způsobit pokles výroby elektřiny a tím další vzestup její už tak vysoké ceny!

Dopady na zemědělství jsou logické, naštěstí už je většina plodin sklizena, ale úroda nebyla nejlepší. Také na ceny potravin nemá sucho nijak blahodárný vliv... 

V rámci suchého kontinentu je velká část Česka stále překvapivou oázou. Tedy, ono i na části území Česka sucho panuje, a to zejména v západní polovině Čech (Karlovarský, Ústecký, částečně Plzeňký kraj). Ale zbytek území si nadále vede poměrně dobře a sucho zde nevybočuje z normálu. Ve velmi dobrém stavu je půdní vlhkost třeba i v oblasti kolem Prahy. Těží se tu ze srážek spadlých v průběhu června a července. Nyní se už situace i ve středních Čechách začíná zhoršovat, ale stále je dobrá.

Od čtvrtka do soboty by se v Česku měly vyskytnout poměrně vydatné srážky, které by stav sucha měly zmírnit. Situace by se měla zlepšit i třeba na severu Itálie. Ale pokud se bavíme o kontextu celé Evropy, tak se kontinent sucha nejspíš definitivně zbaví až s příchodem podzimu. 

Autor: ms, meteocentrum.cz