Zahnaly deště počínající sucho?

Situace s vláhou se výrazně zlepšila, ale předpověď není moc optimistická

Zahnaly deště počínající sucho?
Od pátečního odpoledne do nedělního dopoledne se v Česky vyskytovaly srážky, které byly místy velice vydatné. Jejich rozložení v Česku bylo ovšem velice nerovnoměrné. Třeba v části středních Čech napršelo i více než 50 mm vody, hodně vydatné byly však také třeba na severovýchodě Čech a i jinde. Současně se objevila místa, kterým se déšť téměř vyhnul, nebo byl jen slabý. Ke vší smůle, mezi tato místa se zařadila třeba oblast Českého Švýcarska, kde zuří požáry.

Stav sucha a z toho částečně vyplývající hrozba požárů tak nadále přetrvávají hlavně v Ústeckém kraji, kde platí i výstraha. Částečně je suchem zasažena ještě oblast na úplném západě Čech, tedy Chebsko. Jinde v republice se ale situace převážně natolik zlepšila, že zde bylo sucho úplně zažehnáno. Některé regiony mají nezvykle dost vláhy - překvapivě zejména oblast kolem hlavního města Prahy. Na houby tak bude dobré se vydat třeba do Brd. 

Vývoj v nejbližších dnech není co se týče sucha vůbec optimistický. Srážky by se vyskytovat neměly, navíc se výrazně zvýší teploty až na úroveň tropického počasí. Ve výše naznačených oblastech, kde už teď sucho panuje, bude situace ještě horší. Jedná se sice o menší část Česka, ovšem hrozba požárů zde představuje značné riziko. Srážky jsou tradičně velmi lokálním jevem a není výjimečné, že situace s vodou resp. suchem se velmi výrazně liší i mezi sousedními kraji. A tak zatímco kolem Prahy bují zelená tráva, Podkrušnohoří připomíná polopoušť...
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz