Ve Strakonicích napršelo 82 mm/3 h, další bouřky přicházejí

V důsledku intenzivních srážek dosáhl některé toky nižších povodňových stupňů

Ve Strakonicích napršelo 82 mm/3 h, další bouřky přicházejí

Závěr letošního června se vyznačuje velmi intenzivní bouřkovou činností. Poté, co minulý týden spadlo v Praze a okolí i přes 100 mm srážek (článek zde), zasáhly vydatné srážky během pondělí a úterý zejména jižní a západní Čechy. Ve Strakonicích spadlo za 24 h celkem 94 mm, z toho 82 mm během tří hodin v pondělí večer. Na několika dalších stanicích přesáhly 24-hodinové úhrny hranici 70 mm.

V reakci na prudké deště vystoupilo několik toků na první, případně druhý stupeň povodňové aktivity. "Dvojky" dosáhla v úterý odpoledne Klabava v Nové Huti a aktuálně (úterý 23 h) se k ní blížíi i Blanice v Podedvorech. První stupeň byl během dne zaznamenán na několika dalších profilech. 

Nový bouřkový systém postoupil v úterý kolem 20 h do jižních Čech a v následujících hodinách se pohyboval dál k severu. V bouřkách a dešti napršelo v okolí Prachatic kolem 30 mm. Další silné bouřky se zejména v Čechách očekávají i během středy. Srážky za středu mohou opět lokálně překročit 50 mm. Nové vydatné deště mohou být velmi rizikové na místech, kde už v minulých dnech intenzivně pršelo a půda tak má menší infiltrační kapacitu.

Detaily výstrahy naleznete https://www.meteocentrum.cz/sledujeme-online?id=750.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ