V jižních a středních Čechách hrozí záplavy

Dnes (v pátek) odpoledne a v noci na sobotu hrozí přívalové deště a mohou být především v jižních a středních Čechách dosahány i 2 SPA (stupně povodňové aktivity).

V jižních a středních Čechách hrozí záplavy

V pátek odpoledne a v noci na sobotu hrozí na jihu Čech a v jižní části Středočeského kraje extrémně silné bouřky, které budou přinášet přívalové srážky, kdy může napršet i přes 50 mm během krátké doby a v kombinaci několika bouřek nebo následného deště může spadnout i přes 100 mm. V těchto oblastech plus ještě v Praze a ve východní části Plzeňského kraje hrozí povodňová pohotovost. Řeky zde mohou vystoupit na 2. SPA. Lokálně nelze vyloučit i překročení 3. SPA zejména na menších tocích. 

Velmi silné bouřky dále hrozí v pátek odpoledne a v noci na sobotu na Vysočině, ve zbylé části Středočeského kraje, v jihozápadní části Plzeňského kraje, v Libereckém kraji a v západních částech krajů Pardubického a Královéhradeckého. Zde může v bouřkách spadnout až 40 mm srážek a v kombinaci několika bouřek a následného deště může celkově spadnout až 70 mm srážek. Ve zbylých částech Čech a na západní Moravě hrozí silné bouřky a také zde je třeba se mít na pozoru. 

Bouřky se budou vyskytovat v souvislosti s přechodem brázdy nižšího tlaku vzduchu a s ní spojené zvlněné studené fronty. Před zvlněnými studenými frontami nebo přímo na nich se obvykle vyskytují linie konvergence, kde dochází ke sbíhavému proudění, toto proudění následně začne stoupat vzhůru, a právě zde jsou vhodné podmínky pro vznik bouřek. 

Taková linie konvergence se bude v pátek odpoledne nacházet nad Čechami (potáhne se z jižních Čech přes střední Čechy směrem do severních Čech). Právě na této linii konvergence začnou naskakovat první bouřky. Vzhledem k tomu, že tato linie bude kvasistacionární (málo pohyblivá), tak budou i samotné bouřky málo pohyblivé. Takže v případě, že bouřky setrvají delší dobu na jednom místě, mohou produkovat vetší množství srážek (teda až extrémní). O menší pohyblivosti bouřek svědčí i nižší hodnoty vertikálního střihu větru. 

V avizovaných místech, která zasáhnou bouřky, budou i vyšší hodnoty dostupné potenciální energie pro konvekční stoupavé proudy (tzv. hodnoty CAPE). To jsou proudy, které dodávají bouřkám vlhkost a energii. Splněn bude i další parametr pro rozvoj bouří, a to vysoká relativní vlhkost, která bude vysoká v celém vertikálním profilu troposféry. 

Bouřky tedy budou vznikat během odpoledne a večera, a postupně v noci na sobotu se budou transformovat do vrstevnaté srážkové oblačnosti, která bude i nadále nad zasažená území přinášet trvalý déšť až do sobotního rána. Během sobotního dopoledne lze pak očekávat ustávání srážek a ubývání oblačnosti. 

Autor: redakce, dt, meteocentrum.cz