Krupobití v Olešnici připomnělo 20 let starou tragédii

Kroupy spadly ve čtvrtek večer a odtály až během pátku

Krupobití v Olešnici připomnělo 20 let starou tragédii

Městečko Olešnice, nacházející se severně od Brna v okrese Blansko, zažilo ve čtvrtek večer výjimečně silné krupobití v jedné z bouřek. Během pár desítek minut pokryla obec vrstva krup, která na některých místech měla i desítky centimetrů! Bylo to naprosto výjimečné množství krup, spadly okolo 21. hodiny večerní a ač se to v červnu zdá neuvěřitelné, tak kroupy roztály až v pátek před polednem! Na zemi tak vydržely zhruba 12 hodin, tolik jich bylo! Zdejší komunikace byly v pátek ráno ještě protahovány radlicí, aby byly zbaveny vrstvy krup.

Efektní obrázky závějí z krup vypadají hrozivě, ale ve skutečnosti nebyly způsobeny zase tak velké škody. Krup bylo hodně, ale naštěstí byly poměrně malé, takže nepůsobily velké škody na majetku. Některé sklepy byly vytopeny a samozřejmě byla poškozena úroda na zahrádkách, to se děje bohužel prakticky při každém krupobití. Úhrny srážek ale byly "jen" 24 milimetrů vody v této bouřce, což je sice hodně, ale nejde o extrém. Takže naštěstí se z bouřky nevytvořily bleskové povodně.

To před 20 lety, v červenci 2002, bylo všechno úplně jiné. Právě zde v Olešnici totiž udeřila bouřka, která vlastně vstoupila do dějin meteorologie v Česku. Za necelé dvě hodiny spadlo v obci 170 milimetrů srážek, což se stalo novým rekordem v takto prudkých srážkách na našem území, rekord platí dodnes. Tehdy skutečně přišly bleskové povodně, které způsobily spoušť. Některé domy byly zcela ničeny a musely být srovnány se zemí. Dva lidé utonuli. Škody dosáhly desítek milionů korun v tehdejších cenách, dnes už by to bylo více než 100 milionů.

Je jasné, že většina lidí, kteří jsou pamětníky této události, měla ve čtvrtek večer z krupobití velký strach. Jako by Olešnice extrémní jevy přitahovala, ale zdá se, že je to spíše jen náhoda. Geografická poloha není až tak výjimečná. Snad se další řádění živlů této obci na delší dobu vyhne.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz