Hurikánová sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně silná

Očekává se i několik silných hurikánů kategorií 3 a více

Hurikánová sezóna bude pravděpodobně nadprůměrně silná

Letošní sezóna hurikánů nad Atlantikem bude pravděpodobně nadprůměrně intenzivní. Vyplývá to z prognózy americké NOAA, která se věnuje mj. studiu a předpovědím tropických cyklon, které se nad Atlantickým oceánem nazývají hurikány. Pravděpodobnost nadprůměrné sozóny je 65 %, průměrné 25 % a podprůměrné pouze 10 %.

Vyjádřeno číselně, nad Atlantikem by se mělo letos objevit přibližně 14-21 pojmenovaných bouří, z nichž by 6-10 mělo dosáhnout síly hurikánu (vítr o rychlosti minimálně 119 km/h). Silných hurikánů katergorie 3-5 by mělo být mezi třemi a šesti. Pro zařazení do této třídy je třeba aby vítr dosáhl rychlosti minimálně 179 km/h.

Pokud předpověď nadprůměrně intenzivní sezóny vyjde, půjde už o sedmý takový rok v řadě. Nejvíce pojmenovaných bouří bylo podle dat univerzity v Coloradu před dvěma lety, konkrétně 30. Počet hurikánů dosáhl svého maxima (15) v roce 2005, ve stejném roce byl zaznamenán i rekordní počet sedmi silných hurikánů. Historické maximum celkové sezónní energie bouří je ale starší a pochází už z roku 1933. Z posledních let byl tento indikátor velmi vysoký v roce 2017.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;NOAA;CSU