Pátek přinese první třicítky! A poté i bouřky...

Klasické letní počasí je tady

Pátek přinese první třicítky! A poté i bouřky...

Teploty nám už delší dobu připomínají letní období, což je v květnu celkem běžná situace. A během čtvrtka nad naší republiku proudí ještě teplejší vzduch, který se naplno projeví v pátek. Poprvé v letošním roce by se teploty vzduchu mohly dostat na tropickou třicítku. Maximální teploty předpovídáme 26/30 °C s tím že překročení 30 °C by bylo spíše lokální. Největší šance na takové teploty je v jižní polovině republiky.

Páteční počasí však bude složité. Dopoledne by mělo být spíše slunečné a skoro bez oblačnosti, jenže už po poledni se totiž začnou vytvářet bouřky. Je velice těžké říci, kde přesně se vytvoří a jakým územím projdou. Nevypadá to, že by měly zasáhnout celou republiku. Odpoledne je čekáme hlavně v Čechách, později navečer pak i na Moravě. V bouřkách přechodně zesílí vítr a poklesnou teploty. Na bouřky je vydána i oficiální výstraha, hrozí v nich také krupobité a až 35 mm srážek.

V noci na sobotu přejde Česko studená fronta, na které se mohou objevit také bouřky. Zatímco páteční odpolední bouřky budou spíše lokální, srážkové pásmo v noci na sobotu by mohlo zasáhnout postupně celé území, nebo aspoň jeho většinu. Déšť bude prudký, ale krátký. A za ním pronikne do Česka na víkend chladnější vzduch. 

Víkendové počasí bude převážně beze srážek, s proměnlivější oblačností a denní teplotami jen lehce nad 20 °C, předvídané rozmezí máme 19/23 °C. Víkend tedy nebude letní, ale spíše typicky jarní, příjemný na výlety. Vývoj počasí po víkendu je zatím zasažen větší nejistotou... pravděpodobně se teploty lehce zvýší k 25 °C, současně přibude přeháněk, ale to bude ještě třeba dopřesnit. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz