U Pardubic bylo viděno tornádo!

Nepřineslo ovšem žádné škody

U Pardubic bylo viděno tornádo!
V noci z pondělka na úterý a poté i v průběhu úterý přecházela Česko výraznější studená fronta, na které se objevily přeháňky, místy i poměrně vydatné a bouřkové. Větrné podmínky pak způsobily, že v oblasti východně od krajského města Pardubice se vyskytlo tornádo, které ohlásilo a na video natočilo nezávisle na sobě hned několik pozorovatelů. Pravděpodobně bude klasifikováno jako nejslabší možné, tedy kategorie F0. Tornádo se patrně objevilo jen ve vzduchu a vůbec se nedotklo země, takže škody by měly být nulové. 

Výskyt těchto malých vírů není ani na našem území zase takovou raritou, každý rok se jich v Česku objeví několik - i když obvykle jsou provázeny silnějšími bouřkami než tomu bylo nyní. Úterní přeháňky přinesly i tak lokálně přes 30 mm srážek, což je dost. Srážky se vydatně vyskytovaly hlavně v severovýchodní polovině Čech. Nejvíc pršelo na Liberecku (39 mm v Chrastavě), na druhou stranu, některým místům se srážky zcela vyhnuly. Šlo o některé lokality v západní části Čech, třeba mezi Domažlicemi a Tachovem vůbec nezapršelo. 

Potěšující je, že oblasti nejvíce postižené suchem obdržely poměrně velké množství srážek (například východní Polabí). Další srážky čekáme v pátek a obecně vzato by se situace okolo sucha neměla do konce května zhoršovat, spíše je šance na vydatnější srážky. Bohužel srážky se objeví převážně v přeháňkové formě, která není tak efektivní po půdu jako trvalý déšť. Ale pokud jich bude dost, i přeháňky trochu vláhy do půdy doplní.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz