Neděle přinese do Česka vichřici!

Nejvíce se projeví v severovýchodní polovině republiky

Neděle přinese do Česka vichřici!

Už v průběhu soboty večer začne v Česku výrazně zesilovat vítr, ještě více pak v noci na neděli a následně nás čeká velmi větrná neděle. Vítr by měl zejména ve vyšších polohách přesahovat v nárazech rychlosti i přes 100 kilometrů v hodině, což jen už silná nebo dokonce mohutná vichřice. Na horách může být zaznamenána dokonce i síla orgánu. Nejsilnější vítr očekáváme kolem poledne, v průběhu nedělního odpoledne už bude zvolna slábnout, výrazně zeslábne až večer. 

Podle větrných map nás čekají obligátně největrnější hory, ale v určité oblasti může být vítr hodně silný i v nižších polohách - to se týká především východní části Polabí. Z níže položených oblastí budou úplně nejvíc ohroženy lokality v Pardubickém kraji. Dále pak celá oblast Českomoravské vrchoviny a trochu neobvykle i Jihomoravský kraj. Naopak relativně nejslabší vítr nás čeká na jihozápadě Čech, hlavně v Plzeňském kraji. 

Pozitivní je, že silný vítr bude doprovázen spíše menší oblačností a téměř by se neměly vyskytovat srážky. A s ohledem na vyšší nedělní teploty až kolem +6 °C by tyto případné srážky byly dešťové. Výskyt sněhových jazyků tak obecně nehrozí, je možný jen v horách, ale to se bavíme o polohách až nad 800 metrů nad mořem. Srážky jsou pravděpodobnější v noci na neděli (ale to bude také teplo, takže v nižších polohách déšť), kdežto v průběhu nedělního dne budou už skutečně výjimečné. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz