Středeční ráno přineslo pokles teplot až k -27 °C!

Nejníže klesla minima na Šumavě

Středeční ráno přineslo pokles teplot až k -27 °C! Zdroj fotografie: 123rf.com

Zatím nejchladnější noc tohoto roku má za sebou Česko. I když je třeba říci, že se to netýkalo zdaleka celého území a na řadě míst se příliš silné mrazy neobjevovaly. O to silněji udeřil mráz při vyjasnění oblohy hlavně v horských oblastech. Nejsilněji na Šumavě, kde v oblasti Březníku poklesly teploty až na -27 °C! Na téměř stejných -25 °C se dostala teplota na nedaleké Rokytské Slati a -23 °C hlásí Horská Kvilda. Pod dvacet stupňů mrazu pak zaznamenaly ještě další stanice na Šumavě. 

Teploty pod -20 °C máme hlášeny také z oblasti kolem Jizerky v Jizerských horách, zde dvě stanice v různých místech Jizerky oznámily pokles teploty na zhruba -21 °C. Dalšími místy se silnými mrazy pak byly zejména Orlické hory, kde v Orlickém Záhoří spadla teplota na -17 °C, z opačné části republiky máme údaj o teplotě -18 °C v Rolavě v Krušných horách. Zde je zajímavé, že se teploty hluboko pod nulu propadly jen na krátko a ráno ještě před svítáním se výrazně zvýšily.

Pokud bychom se podívaly do nižších poloh a hustěji obydlených oblastí, zde nebyla noc na středu až tak mrazivá. Většinou se noční teploty pohybovaly okolo přijatelných a běžných -5 °C. Nejmírnější noc byla zaznamenána v oblasti Prahy a středních Čech obecně. Zde se přes noc teploty udržovaly kolem -3 °C. Příčinou mírnější noci se staly výskyt nízké oblačnosti. Teplotní rozdíly tak byly v noci v rámci Česka obrovské, prakticky přes 20 °C

Další noci už budou mnohem teplejší, do Česka začíná pronikat teplejší vzduch. Přesto ještě v noci na čtvrtek mohou na horách minima poklesnout pod -10 °C.

Autor: ms, chmi.cz, meteocentrum.cz