Česko přešla silná vichřice, 100 km/hod i v Praze!

Síla větru byla ještě větší než se čekalo v předpovědi

Česko přešla silná vichřice, 100 km/hod i v Praze!

Ještě ve středu byl krásný teplý den, kdy v Českých Budějovcích padl teplotní rekord, naměřili zde až 25,3 °C. Takto pozdě v říjnu se letní teploty už vyskytují velice vzácně. Oteplení se takto projevilo jen na části území a mělo opravdu jepičí život. 

Během čtvrtka už přes Česko přešla vichřice Ignatz, která s sebou přivála ochlazení a nakonec přinesla i silnější nárazy větru, než bylo ještě den předem předpovídáno. Český hydrometeorologický ústav ještě stihl zvýšit nebezpečnost výstrahy na oranžový stupeň, i když původně byl stanoven jen nejnižší žlutý stupeň nebezpečí. Nárazy větru dosáhly na horách i 130 km/hod., na Sněžce dokonce až 150 km/hod. Jde místy o nejsilnější vítr od února 2020. Samozřejmě to platí jen pro některé lokality.

Ale větším problémem se stal vítr v nižších polohách, kde nárazy překvapivě překračovaly i 100 km/hod., což se nečekalo. Taková síla větru byla naměřena dokonce i v Praze, a to nejen na letišti na Ruzyni, ale rovněž i třeba na stanici Karlov v centru města (104 km/hod.). Hodně silný vítr obecně zasáhl také severozápadní Čechy, přes 100 km/hod. foukalo i na měřících stanicích v Ústí nad Labem či Tušimicích. Právě v oblasti severozápadních Čech 

Zbytek území měl vítr o něco slabší, vítr se už postupně uklidňuje na celém území. Větrný bude i pátek, ale už nepůjde o nebezpečnou sílu větru. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK