Bouřky zasáhly jih a východ území, spadlo i přes 40 mm

Na několika místech se objevily velmi intenzivní srážky.

Bouřky zasáhly jih a východ území, spadlo i přes 40 mm

Po přechodném úbytku srážek během dopoledne dorazila v neděli odpoledne a večer do Česka další vlna bouřek. První bouřky se vytvořily na západě Čech už po poledni, ale jednalo se spíš o lokální záležitost. 

Rozsáhlejší bouřkový systém dorazil z Rakouska do jižních Čech kolem 18 h. Bouřky na čele tohoto systému se postupně uspořádaly do oblouku a postupovaly dál na východ a na sever, kde zasáhly Vysočinu, velkou část Moravy a okrajově i východní Čechy. Při postupu do Slezska už bouřky částečně slábly. Přechod bouřkové linie se projevoval intenzivními srážkami a silnými nárazy větru, v Brně-Tuřanech byl zaznamenám náraz 25 m/s (90 km/h).

O prudkosti bouřek svědčí hodinové úhrny srážek, které na několika místech přesáhly 40 mm. Na šumavské stanici Jelení-Nová Pec spadlo za hodinu dokonce 54 mm. V Brně-Žabovřeskách napršelo 43 mm během půl hodiny. Naštěstí se díky rychlému postupu bouřek takto intenzivní srážky neudržely na jednom místě několik hodin. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK